Search
Close this search box.

“והיא שעמדה” – סדר נשים

4 בנות בהגדת "והיא שעמדה"

בליל הסדר אנחנו מספרים את הסיפור המכונן של עם ישראל – סיפור לידתו במצרים ויציאתו לחירות. על ערש לידתו של העם עמדו המיילדות, נשים אמיצות מרדו בצו הכיליון ודאגו להמשכיות החיים, ומרים הנביאה סחפה איתה את כל העם על שפת ים סוף. היכן הן כל אותן נשים מופלאות?

דמויות נשים נעדרות מההגדה, וקולן חסר גם ככותבות וכפרשניות של הסיפור. מחצית מהעם, המחצית הנשית, לא נוכחת ולא שותפה בסיפור המרכזי של התשתית התרבותית של עם ישראל. ההגדה של פסח ארגה לתוכה במהלך הדורות קולות רבים. אנחנו מבקשות לטוות ולהוסיף אליה עוד חוט, החוט החסר של נשים פועלות וגיבורות, נשים דורשות ומפרשות.

בליל הסדר כולנו מסובים. האם כולנו מסובות? נשים רבות טורחות סביב שולחן החג, לפניו ולאחריו, ואינן לוקחות חלק פעיל ומוביל בטקס ליל הסדר. אנחנו מזמינות את כולנו לספר, לפרש, לדרוש ולהגיד לבניהן ולבנותיהן.

מַה נִּשְׁתַּנָּה הַלַּיְלָה הַזֶּה מִכָּל הַלֵּילוֹת?

את רעיון החירות נתרגם לשאלת חירותן של נשים אז והיום, ונבחן את מידת החירות והשעבוד למוסכמות חברתיות, לסדרי החברה ולעצמנו.
נחזיר דמויות נשים לסיפור יציאת מצרים ונצרף אליהן נשים מובילות מההסטוריה היהודית.
נפרש את הטקסטים העתיקים מתוך נסיון חיינו כנשים ומנקודת מבטנו הייחודית.
נדגיש את הצורך בתיקון עולם, בראייה חומלת ואמפתית של הזר והשונה.
נוסיף ארבע בנות בצד ארבעת הבנים, כוס מרים לצד כוסו של אליהו, ועוד.

וְהִיא שֶׁעָמְדָה לַאֲבוֹתֵינוּ וְלָנוּ – והיא העומדת לנו ומבטיחה שניתן להוסיף חוליה לרצף הסיפור היהודי המכונן את זהותנו, בה כולנו, נשים וגברים, שותפים שווים.ביום ראשון הקרוב ראש חודש ניסן 14.3.21 בשעה 19:30

הצטרפו אלינו, גם השנה, לסדר נשים (הפעם מקוון – לשנה הבאה פנים אל פנים!)

סדר נשים שלנו מבוסס על ההגדה “והיא שעמדה” – הגדה של פסח עם מדרש נשי חדש, שיצאה לאור בהוצאת המדרשה באורנים והקיבוץ המאוחד. ראשיתה של הגדה זו בבית המדרש “ניגון נשים” ע”ש אסתר סטולמן במדרשה באורנים, בו לומדות נשים מכל הזרמים, ויוצרות פרשנות חדשה למקורות עתיקים. המדרשים והפרשנויות בהגדת “והיא שעמדה” נכתבו כולם על-ידי נשים, והם כתובים בסגנונות מגוונים. חלקם ממשיך דרכי מדרש מסורתיות ומשתמש בלשון ההגדה ובמבנה המוכר, חלקם יוצר מדרש נשי חדש, תוך שימוש בשפה ובדרכי הבעה חדשות. מהם שנכתבו ברצינות, ומעל אחדים מרחפת בת-צחוק, יש שנכתבו מתוך תחושת כעס, ויש מתוך רוח של פיוס. בחרנו לסמן כל אחד מהמדרשים החדשים בדמות אחת מארבע הבנות – דמויות נשים שנוצרו בהשראת ארבעת הבנים מההגדה: חכמה, כועסת, תמה ושאינה יודעת לשאול. המדרשים החדשים מובאים בסמוך לקטע המתאים בנוסח ההגדה המסורתי, המופיע בשלמותו  בהגדה על רקע צבעוני. אתם מוזמנים ומוזמנות לבחור מתוך התוספות שלנו, ולשזור אותם בליל הסדר שלכם.

מבוסס על הקדמתה של ענת ישראלי להגדת “והיא שעמדה”

אהבת? אפשר לשתף בקלות

Facebook
Twitter
Email
Print
WhatsApp
Telegram
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן