חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מכינת רעות

מכינה קדם-צבאית חצי-שנתית

מכינת רעות

מכינה קדם-צבאית חצי-שנתית

מכינת רעות היא מכינה קדם-צבאית חצי-שנתית של התנועה הקיבוצית ותנועת “החלוץ”, שפועלת בשלוש שלוחות: בקיבוצים יחיעם וראש הנקרה בגליל המערבי ובמדרשה באורנים בקרית טבעון. התהליך החינוכי במכינה משלב חוויה קבוצתית משמעותית, למידה מעמיקה על החברה הישראלית, הכשרה למנהיגות והובלה והתנסות בעשייה חברתית.

מכינת רעות מיועדת לבוגרי ובוגרות י”ב מכל רחבי הארץ, ושואפת ליצור קבוצה מגוונת, המורכבת מכל רבדיה של החברה הישראלית, במפגש אנושי חוצה מגזרים, מעמדות, אזורים ותרבויות. המכינה מכשירה למנהיגות בחברה הישראלית ולכן מכוונת למועמדים מובילים ובולטים ביישוביהם. מטרת המכינה היא לפרוץ את גבולות ה”שבטים” בחברה הישראלית ולמצוא בסיס ערכי משותף לשיח ופעולה. במכינה נוצרת קבוצה מגובשת ואקטיבית כלפי החברה הישראלית, הרואה עצמה מחויבת לתיקונה וקידומה של המדינה ויצירת חברת מופת. מסגרת פעילות המכינה, מורכבת מ-4 מרכיבים עיקריים: לימודים, התנדבות, חיי קבוצה וניהול משותף.

משך התכנית 6 חודשים – מתחילת חודש ספטמבר ועד סוף חודש פברואר. החניכים מתנסים בחוויית הקיבוץ ומתחברים לקהילה קטנה ומלוכדת. המכינה כוללת שבועות של לימודים והתנדבות ושבועות מיוחדים של טיולים, סדרות שטח וסיורים באזורים שונים בארץ. בנוסף, מספר שבועות מתוך חצי שנת המכינה מוקדשים לעבודה משותפת, על מנת לממן אותה באופן עצמאי ושיתופי.

התכנית מיועדת לצעירים מובילים מכל רחבי הארץ, בייחוד מאזורי הפריפריה החברתית או הגיאוגרפית, מקהילות שפחות מגיעות לתכניות קדם-צבאיות באופן טבעי.

הבסיסים שעליהם נשענת מכינת רעות הם:

  • לימודים – הלימודים במכינת רעות מועברים על-ידי מרצים מוכשרים, בנושאים מגוונים כמו כלכלה וחברה, הסכסוך הישראלי-פלסטיני, זהות יהודית, מגדר ומיניות ועוד. תכנית הלימודים מגוונת וחווייתית ומשלבת סיורים, סמינרים ומפגשים עם דמויות מפתח בחברה הישראלית.
  • התנדבות – במסגרת המכינה מתנדבים, החניכים יום בשבוע בשלושה תחומים: מסגרות חינוכיות (בתי ספר, מועדוני נוער, גני ילדים), מסגרות לאוכלוסיות מיוחדות (בעלי צרכים מיוחדים, קשישים ועוד) ומשקים חקלאיים בסביבה.
  • קבוצה – כשאומרים קבוצה ב”חלוץ”, מתכוונים לחבורה שמתמודדת על עיצוב מרחב משותף, המעצים את כל החברים בו, תוך ניסיון מתמיד להשתפר כבני אדם, לפעול יחד וליצור יצירה משותפת. בנוסף להיותם חברים ושותפים לדירה, חברי הקבוצה שותפים לעיצוב השקפת עולם ולניסיון להגשמה במציאות. הקבוצה במכינה מודרכת על ידי מדריכים שהתנסו בעצמם בחיי קבוצה, והחניכים זוכים לליווי אישי וקבוצתי צמוד.
  • ניהול משותף – כל חניך מעורב בצוותי הובלה, שמנהלים את תחומי החיים המשותפים במכינה, מחיי התרבות והפנאי ועד לאוכל ותחזוקה של המבנים. אנחנו מאמינים ביכולתם של החניכים שלנו וחושבים שבשביל לפתח יכולות הובלה והנהגה, על החניכים להתנסות בפועל בניהול המכינה.

מכינת רעות היא מכינה צעירה, שמתעצבת ומתגבשת תוך כדי תנועה. ההשתתפות במכינה דורשת מוטיבציה, מחויבות ועבודה קשה, שבצידה התבגרות, גיבוש תפיסת עולם, פיתוח עמוד שדרה ערכי, היכרות עם עצמך ועם החברה. לחניכים מצפה חוויה חברתית אינטנסיבית ומגבשת, שבסופה חברים אמיתיים לחיים. זו חצי שנה של חוויות, התמודדויות, מפגשים מעניינים, הכנה לשירות צבאי משמעותי ופיתוח עצמאות.

התהליך החינוכי במכינה מתאפיין בעיסוק בזהות, על כלל מרכיביה: זהות יהודית, ישראלית, ציונית, מגדרית, משפחתית, קבוצתית ועוד ועוד. במהלך המכינה החניכים שואלים את עצמם: מי אני? לאן אני שייך? עם מה אני מזדהה? מה הקשר שלי לארץ ישראל, לעם ישראל למדינת ישראל? המכינה עוסקת באופן אינטנסיבי בניסיון לברר את השאלות הללו ואף לספק להן מענה בדרך להיות אדם בוגר, פעיל, משמעותי ותורם בחברה הישראלית.

בוגרי המכינה מלווים כקבוצה במהלך השירות הצבאי, על-ידי מדריכ/ה.

שותפים
לתכנית

מועצה-אזורית-מטה-אשר
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן