חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זרעים של שותפות יהודית-ערבית

זרעים של שותפות - מחזור א

כשיהודיה וערבי מחליטים לפעול ביחד למען שיוויון אמיתי – שם נזרעים זרעי הצדק, זרעי השותפות, זרעי הניצחון.

בשיאו של אחד המשברים העמוקים ביותר שראתה ישראל מבחינה כלכלית, חברתית ופוליטית – עשינו מעשה: נפגשנו קבוצת סטודנטים יהודים וערבים ל-12 יום של עיסוק אינטנסיבי בקידום השותפות הפוליטית בינינו. הבאנו את כל ההבדלים, כל המטענים, כל המניפולציות שהשלטון מפעיל כדי להפריד בינינו, הנחנו אותם על השולחן והתעקשנו למצוא את המשותף – באינטרס, בערכים, בתקווה ובעתיד. האמת? לא היה קשה בכלל.

“זרעים של שותפות” היא תכנית משותפת של “החלוץ” ו”עומדים ביחד نقف معًا”: שבועיים של דיונים, הרצאות וסדנאות עם מיטב המומחים על חברה וכלכלה, מדיניות, פוליטיקה, סוגיות עומק בחברה הערבית, מגדר, אקלים, איגודי עובדים, חינוך, בריאות, חשיבה ביקורתית, אורגנייזינג ותאוריות שינוי. הכל בעברית ובערבית, שתי שפות מדהימות וקרובות כל-כך אחת לשנייה.

ישנה מטאפורה ערבית אהובה שמתארת את מצבנו נאמנה: طيزين بلباس – שני ישבנים בתוך אותם תחתונים. ואף אחד לא יעזוב פה.

זרעים של שותפות מחזור א - לומדים

עוצמת השותפות

לא שכחנו שאנחנו שונים. הזהות הלאומית שלנו, הנכבה, הציונות, הרוב מול המיעוט וקונפליקטים אחרים שנוכחים בכל מפגש, הוצפו ונידונו. לא ניסינו לפתור אותם או ליישב אותם – לא זו מטרת התכנית. המטרה שלנו היא להוביל תיקון של העתיד, כדי שלא ייראה כמו העבר. והתיקון הזה חייב להיות פרוייקט משותף ושיוויוני – בדיוק כמו החברה שאנחנו חולמים לחיות בה.

קשה לנו לתאר כמה אומץ, פתיחות ורגש הביאו איתם החניכים המדהימים. לא חששו לשאול שאלות, להביע תחושות, לתת ביקורות, לפרגן ולחבק כשצריך. 12 שעות פעילות כל יום, מבוקר ועד לילה, בניתוח המציאות ויחסי הכוחות בתוכה, ובחינה בלתי פוסקת של אחריותנו האישית/קבוצתית לחולל בה שינוי.

בישראל 2020 מנהיגי ציבור מקדישים את מיטב משאביהם הפוליטיים לפירוק הסולידריות בין ערבים ויהודים, בהסתה, אפליה וליבוי הרגש הלאומני. וזה רבותיי, סוד עוצמתה של השותפות. היא מנפצת את השקרים, חותרת תחת פוליטיקת השנאה ומנצחת את הפרוייקט המרכזי של השלטון הנוכחי.

כשיהודי וערבייה נפגשים בלי פילטרים ומחליטות לפעול ביחד למען שיוויון אמיתי – שם נזרעים זרעי הצדק, זרעי השותפות, זרעי הנצחון.

תודה עמוקה לשני הארגונים מעוררי ההשראה שיזמו ומלווים יחדיו את התכנית:
החלוץ – להגשמה משותפת
עומדים ביחד نقف معًا

סאלי עאבד ואסי גרברז, צוות “זרעים של שותפות”, מחזור א’

אהבת? אפשר לשתף בקלות

Facebook
Twitter
Email
Print
WhatsApp
Telegram
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן