Search
Close this search box.

פרידה ממחזור י”א של שנה ב’

שנה ב - מחזור יא

בשעה טובה, הסתיים מחזור י”א של שנה ב’, תכנית ההמשך שלנו לבוגרי מכינות. בחצי השנה האחרונה, שתי הקבוצות שלנו גרו ופעלו בשכונת הדר: קבוצת “סהר” בליווי המדריכה עמית פלד, וקבוצת “קמה בליווי המדריך אלון צהל.

את הימים האחרונים עשינו בבית ברל, שם התחיל הכל, לפני כ-8 חודשים, בקיץ בין שנת המכינה לשנה ב’. מאז עברו הרבה מים בנהר. בימי הסיכום עצרנו לרגע להיזכר בתקופה הקצרה אך גדושת חוויות אותה סיימנו. קשה לסכם במילים את החוויה הזאת. הדרך הטובה ביותר היא לברך את הבוגרות והבוגרים במילים אותן הקראנו בטקס הסיום:  

לפני יותר משנה מגפה נוראית שינתה את חיינו. האנושות איבדה תחושה של זמן, וקשרים חברתיים התפרקו. הבדידות השתלטה על הרחובות, וצעירים וצעירות מצאו עצמם מאבדים תקווה. זו אכן תקופה מורכבת לחיות בה. אך החיים חזקים מהכל. היה עלינו להמשיך לבחור ולהכריע בצמתי החלטות קשות. ואתן הכרעתן, בחרתם בשנה ב’, ומתוך הבחירה הזו נולדה נחמה גדולה בחיינו. יצקתם משמעות על ידי יצירת חברויות איתנות. בחרתן לפעול אל מול מציאות קשה, בתוך ועִם החברה הישראלית. יצרתם מרקם חיים אנושי ייחודי לכן – כל קבוצה ומאפיינה שלה. וזה הוא מעשה שרק נפשות גדולות יכולות לעשות.

יצאנו לדרך אי שם לפני קצת יותר מחצי שנה, קצת חוששים וחוששות, איך תיראה השנה? כל דבר שאנחנו מכירות כבר לא כל כך מוכר, כל אתגר מקבל פנים נוספות, ויש מתח בין הרצון לשמור על הנהלים והסדר, ובין הרצון לטרוף את העולם.

בחרנו ללכת ביחד בדרך הזאת, בצורה משותפת – בנייה של תפיסת עולם, העמקה ולמידה, עבודה מורכבת מול אירגוני חברה אזרחית, שותפות בין מכינות, אורחות חיים עצמאיים, ניהול כלכלי עצמאי ועוד. היינו שם יחד ברגעים הקשים, רגעים  בהם היה צריך לעצור, לתת עצה, להכווין ולהכיל. ואתן – אתן עפתן קדימה. אל מול כל מכשול שהיה עלול להפריע בדרך, עמדתן ובחרתן לעבור גם אותו. וזה יצר בינינו חיבור אמיתי, של שותפים ושותפות לדרך ולמעשה.

השותפות שיצרנו השנה אינה מסתיימת היום. בחרתן להמשיך את המעשה המשותף גם בצבא. אנחנו מאחלות לכן שתדעו להמשיך לבנות את הקשרים ביניכם. אמנם התוכנית החינוכית מסתיימת, אך חשוב לזכור כי גם היא רק תוצר של רעיונות, והרעיונות האלה עומדים איתנים לצידכם בדרך. אנו רוצות לצייד אתכם בשלוש מילים שהן בעצם מהות הכל: שייכות, זהות ומעשה. תחזיקו אותן קרוב לליבכן ותמיד תדעו למצוא חזרה את הדרך וליצור משמעות.

אנחנו רוצות להודות למכינות השותפות, הבית הרעיוני בו צמחו 35 הבוגרים והבוגרות:  המכינה הירושלמית, מכינת תלם למנהיגות, מכינת רבין ומכינת בארי.

תודה לאירגונים שליוו, לימדו, חנכו, הפעילו ותמכו : כולן, דרכינו, סחר הוגן, אקים חיפה, אידאה, קופרטיב הניקיון, התנועה לאיכות השלטון, בית הקהילות, פרוייקט ההיסטוריה הגאה החיפאית ובר קיימא. דרך עבודה באירגוני החברה האזרחית ובעמותות שונות למדו השנב”ים והשנ”ביות את הדרכים הרבות והמגוונות לעיצוב השיח החברתי-פוליטי בישראל. הייתה לנו הזכות לפעול יחד איתכם ואיתכן. והתודה הכי גדולה לאלון ועמית, השותפים שלנו – מאז ימיהם כשנ”בים במחזור ה’ ועד היום, כזוג מדריכים – על המסירות, התעוזה, המעוף והלב הטוב. 

טליה שי, ראשת תכנית שנה ב’
הילית נגר, מנהלת התכנית

אהבת? אפשר לשתף בקלות

Facebook
Twitter
Email
Print
WhatsApp
Telegram
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן