חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כפר סטודנטים: מה זה בכלל?

כפר סטודנטים המדרשה באורנים - החלוץ

מה זה כפר סטודנטים – האם זה קומונה? האם זה תא סטודנטיאלי? האם זה מלגה? מה, אתם חולקים הכל? התשובה לכל השאלות היא פשוט: לא. כפר סטודנטים זו הזמנה פתוחה למסע קבוצתי ואישי במהלך תקופת הלימודים.

קוראים לי דן, ואני סטודנט בכפר הסטודנטים של “החלוץ” בקיבוץ שמיר. כן, זה שם ארוך אבל אני אצטרך הרבה יותר מילים בשביל להסביר מה זה אומר כפר סטודנטים. הבעיה? אנחנו דור האינסטנט, אז אתמצת כדי שאשכרה תגיעו לסוף הפוסט.

כפר סטודנטים זה מרחב בטוח ומחבק מלא באנשים עם לב רחב ואוהב. אני התחלתי את הלימודים בלי יותר מדי אנשים שאני מכיר, במקום מאוד רחוק מהבית, בתקופה משוגעת (קורונה) של בידודים חברתיים ולימודים דרך מסך מחשב בפיג’מה. למרות כל זאת הגעתי לכפר ומאז לא הרגשתי לבד יותר אף פעם. אל תילחצו, יש לי חדר משלי עם מטבח ושירותים ואפילו מקלחת, אז יש לי את כל הפרטיות והיוקרה שיש בדירת יחיד. איפה הפאנצ’? כשאני רוצה לאכול עם חברה, להתייעץ עם חבר, להתמרמר על הלימודים, לשתות בירה ולהירגע, לשוחח על מצב האקלים ויוקר המחיה או פשוט לצחוק כל הלילה, אני יוצא מהדלת שלי ואחרי 20-5 צעדים אני יכול לעשות כל אחד מהדברים האלה!

כפר סטודנטים זה קהילה

אולי לאנשים מסוימים זו מילה מפחידה, אבל כולנו לוקחים חלק בקהילות – סגורות, פתוחות, גאוגרפיות, אינטרנטיות ועוד. אז אנחנו קהילה של סטודנטים שבוחרים להוסיף תוכן חברתי ולימודי, אבל בעיקר – בלתי פורמלי. אנחנו כולנו אנשים בוגרים ועל כן אנחנו מחליטים מה תהיה הקהילה שלנו, מה היא תוסיף לעולם, מה היא תוסיף לחיים האישיים שלנו ולחיי הקיבוץ. אני מרגיש שאחרי כל המסגרות שאנחנו עוברים בתור ישראלים, יש פה מסגרת שנקראת ‘החיים הסטודנטיאליים’, שנותנת לנו לחקור את עצמנו ובעיקר את החיים הבוגרים שאנחנו מדמיינים לעצמנו. אני באופן אישי קצת “צהוב”, ומדמיין את עצמי חי בסביבת אנשים שאני אוהב, מעריך ושתמיד מלמדים אותי שיעור חדש ונוסף לחיים. אז זו הקהילה שלנו – קהילה שעושה ארוחות שישי ביחד, מטיילת ביחד, מאתגרת אחד את השני, ובעיקר חוקרת את המילה הזו “קהילה” ואיך היא יכולה להטיב איתנו.

לתת ולקבל

כפר סטודנטים זה מסגרת. יש אנשים שפחות מתחברים למסגרות ויש אנשים שכן. אני אוהב את המסגרת שלנו, זו מסגרת שמבקשת מאיתנו לתת מעצמנו למען החברה שבה אנחנו חיים – הקיבוץ, האזור (הכי יפה בארץ), המדינה ואפילו העולם. אבל זו מסגרת שגם מקבלים ממנה, והמון – ניסיון בעשייה חברתית, למידה על עוולות ונפלאות החברה הישראלית, ליווי מקצועי, והכי חשוב: מקבלים אנשים ששונים אבל גם דומים לנו. אני באופן אישי לא יכולתי להיות “רק” סטודנט לעבודה סוציאלית. רציתי להתנדב באגודה, רציתי להכיר אנשים שמאוד שונים ממני, רציתי לתת מהזמן שלי עבור אדם אחר ורציתי גם לקדם את עצמי בכיוון שאני חושב כרגע שאני הולך אליו (אולי זה ישתנה מחר). בינתיים, המסגרת המדהימה הזו תמכה ועזרה לי עם כל הרצונות האלה.

למה אני מספר לכם.ן את כל זה? כי אני מאמין בהפצת הטוב ו-וואלה זו תכנית ממש טובה ואני ממליץ עליה בחום לכל מי שרוצה להוסיף לחיים שלה ושלו משהו קצת אחר וחדש; וכי עוד מעט מתחילה עוד שנת לימודים ויש מלא צעירים וצעירות שמחפשים משמעות בעולם הזה, ואנחנו מחפשים אתכם.ן!

לפרטים והצטרפות: תמר ‭050-7106730‬ ‏https://hechalutz.com/programs/student/

כתב: דן בונר, כפר הסטודנטים בשמיר

אהבת? אפשר לשתף בקלות

Facebook
Twitter
Email
Print
WhatsApp
Telegram
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן