חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

25 שנים לרצח רבין: דורשים שינוי

25 שנה לרצח יצחק רבין

דברים שנשאו חניכי שנה ב’ בעצרת לציון יום השנה ה-25 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין

רצינו לבוא לדבר איתכם הערב, כי כבר תקופה ארוכה שאנחנו מרגישים שאנחנו תקועים במציאות לא מספיק טובה, לא מספיק צודקת, שאנחנו לא מצליחים לשנות. זאת המציאות שגדלנו לתוכה, והיא מציאות מייאשת.

מאז רצח רבין, נדמה שהיאוש השתקע בישראל. זה היה ניפוץ של הדמוקרטיה באופן כל כך אלים וחד משמעי, שהותיר את העם משוסע ומפולג, ללא אמון במנהיגיו או באזרחים עצמם. מעם אידיאליסט וחולם על שלום נפלנו בן-לילה לכעס ואכזבה. האלימות נכנסה לשיח ולמציאות הפוליטית שלנו ולא יצאה משם.

ב-25 שנה ‏האחרונות הדמוקרטיה שלנו בהתדרדרות מתמדת, והאמונה שלנו בשלטון פוחתת. השלטון כוחני והעם חלש. שיקולים פוליטיים ואינטרסים מעצבים את המציאות שלנו ומנתבים את העם ליאוש. היום כל צעד לשינוי – מכל עברי המפה הפוליטית – נפסל מיידית ונכנס לקטגוריית “שמאל”. אנחנו כבר לא מדברים אידיאולוגיה – השיח שטחי ולא ממשיך מעבר לכותרות.

‏בתקופה האחרונה כבר אי אפשר להעלים עין ולהשתיק את הרצון לשינוי בכותרת ״שמאלנות״. ‏העם מתעורר וקם מהכורסה – לא רק הצעירים, לא רק הרדיקלים – כולנו, שעד עכשיו היה לנו נוח להישאר בבית עם כלכלה שבורה ופערים שרק גדלים. העם התלכד ויצא, שבוע אחרי שבוע. מתנערים מהיאוש כדי ליצור שינוי.

הרצח של יצחק רבין ז”ל זעזע את המציאות של אז, והפך אותה לחלוטין. האלימות הצליחה, וכל ניסיון אחר לשנות את המציאות ‏נכשל לעמוד מולה. מהפכה חזקה ואמיתית, משנת מציאות, יכולה לקרות בלי אלימות, כשאנשים לא נכנעים לאדישות או לאגרסיביות. שמאל יכול להיות חזק ומהפכני בתנאי שנילחם עבורו.

אנחנו דורשים שינוי.

ירדן ישורון, חניך שנה ב’ בקבוצת סהר
טל סלפטי, חניכת שנה ב’ בקבוצת קמה

אהבת? אפשר לשתף בקלות

Facebook
Twitter
Email
Print
WhatsApp
Telegram
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן