חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מכינת רבין יצאה לדרך, שוב

שנה חדשה, טיול חדש, מסורת חדשה!
מחזור כ”ו יצא לטיול בסימן מנהיגות – מהתנ”ך לפלמ”ח. המסלול נמשך לאורך נחל תבור, במעלה הר תבור ובמורדו, ובמהלכו עלו ערכים מובילים במכינה דרך דמותה של דבורה הנביאה וסיפור חייו של יצחק רבין, שעל שמו קרויה המכינה.

סגן ראש המכינה, ליאור סלע, ברך:

מחזור כ”ו היקר, ברוכים הבאים והבאות למשפחת מכינת רבין.
היום עשיתם את העליה לקרקע למכינה. עשיתם מסע מכובד במובנו הפיזי – טיפסתם על התבור וחשתם ברגליכם את עוצמתו וחשיבותו. אבל חשוב מכך, קיבלתם טעימה ראשונית, דרך דמותו של יצחק רבין שעל-שמו קרויה המכינה, לערכים הבסיסיים עליהם אנחנו מבקשים לכונן את החברה שלנו. זה צעד ראשון בקבוצות ובשלוחות המכינה, ובהמשך – כשליחים ושליחות של ערכים אלו בחברה הישראלית. מדובר בערכים של לקיחת אחריות, ערבות הדדית, והיכולת גם בתוך מציאות קשה ומורכבת לדמיין עתיד טוב יותר ולפעול למענו.

יצחק רבין אמר ב-1992, בבית הספר לפיקוד ומטה של צה”ל: “לאחת הבעיות הכואבות שלנו יש שם, שם פרטי ושם משפחה. זהו צירוף שתי המילים “יהיה בסדר”. צירוף שתי המילים הללו, שרבים מאיתנו שומעים בחיי היום-יום של מדינת ישראל, הוא בלתי נסבל. מאחורי שתי המילים הללו חבוי בדרך כלל כל מה שלא “בסדר”: יהירות ותחושת ביטחון עצמי מופרז, כוח ושררה שאין להם מקום. ה”יהיה בסדר” מלווה אותנו כבר זמן רב והוא סממן לאווירה הגובלת בחוסר אחריות ברבים מתחומי חיינו. ה”יהיה בסדר” – אותה קריצת עין, אותו “סמוך עלי” – הוא סממן לחוסר סדר ומשמעת, למקצועיות שאיננה, לבטלנות שישנה. אווירת החפיף היא לצערי הרב נחלת ציבורים רבים בישראל. היא אוכלת בנו בכל פה ואנחנו כבר למדנו בדרך הקשה והכואבת ש”יהיה בסדר” פרושו שהרבה מאד לא בסדר”.

מחזור כ”ו היקר, אל תגידו “יום יבוא”, הביאו את היום! כי לא חלום הוא. אם משהו מפריע לכם ובוער בכן – תתחילו בלדמיין מציאות אחרת, ואז תפעלו על מנת לקדם את הערכים ותפיסת העולם שלכן במציאות.

יגאל אלון, בוגר נוסף של בית הספר החקלאי כדורי, אמר: “לפי עומק מעורבותו של אדם במעשה – עומק משמעותו של המעשה בעיניו.” ואם ניקח את זה לחיי היום-יום במכינה, אי אפשר לטעון שאכפת לנו אחד מהשנייה ולא לעזור כשצריך. אי אפשר לומר שאנחנו אוהבים את הטבע ולהשאיר מלוכלך בכל מקום שאנחנו נמצאים, אי אפשר לומר שאנחנו בעד שיוויון וסולידריות ולא להסכים לוותר מעצמנו עבור אחרים. אנחנו כולנו נמדדים בסוף לא במילים היפות שאמרנו אלא בבחירות הערכיות שלנו.

אנחנו יוצאים היום לדרך ארוכה, שבשאיפה תלווה אתכם בהמשך חייכם, והיא דרך קשה, סיזיפית ומאתגרת. זו לא הדרך בה תקבלו החלטות מטעמי נוחות שלכם או של הסביבה, אלא דרך של בחירה לאור הערכים המובילים שלכם ובחינה מתמדת שלהם לאור המציאות. אנחנו יוצאים לדרך הזו היום, כשבראש – זכרו תמיד – אין לנו ארץ אחרת ואנחנו נמשיך להזכיר ולשיר לה באוזניה עד שתפקח את עיניה.

חזקו ואמצו!

אהבת? אפשר לשתף בקלות

Facebook
Twitter
Email
Print
WhatsApp
Telegram
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן