חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הפנסיה היא לא האויב

שביתת העו"סים 2020

שביתת העו"סים 2020 (שתיל סטוק). גם להן/ם מגיע תנאים סוציאליים מעולים

שוב משבר קואליציוני בממשלה. הפעם לא על חוק האזרחות, גיוס, יוקר המחייה או שכר המינימום, אלא הרוטינה הקבועה – תנאי הפנסיה והפרישה של אנשי הקבע בצה”ל, אותו נושא שכבר הרגיז אזרחים רבים בעבר, והפעם המחלוקת ממש מערערת את יציבות הממשלה. הסיפור חוזר לכותרות לאחר שבג”צ הורה לממשלה להסדיר בחוק את תנאי הפנסיה של אנשי הקבע והפורשים מצה”ל, שנקבעו עד היום בעיקר בסמכותו של הרמטכ”ל או שר הביטחון. בני גנץ כשר הביטחון פעל לקדם חוק שיסדיר את הדבר, ולאחר דיונים רבים הוחלט שההסדרה תכלול הגדלה של קצבאות הפנסיה שלהן זכאים אנשי קבע ופורשים מצה”ל. שרי הביטחון והאוצר הגיעו להסכמות ביניהם וההצעה אף אושרה בממשלה בסוף הקיץ, אבל המועד האחרון להעברת החוק בכנסת הוא ביום שני הקרוב, וכרגע נראה שאין לקואליציה רוב שיתמוך בחוק החדש, כי מפלגת “כחול-לבן” מחרימה את ההצבעות בכנסת. אז מה עושים?

אפשר לכעוס על “כחול-לבן” ולבקר או לתהות על ההחלטה לייצר משבר קואליציוני דווקא סביב הנושא הזה. נכון, חשוב להסדיר את עניין הפנסיות הצבאיות הפרוץ למדי, אבל יש נושאים יותר דחופים לציבור הישראלי, בטח בתקופה האחרונה, שאולי עליהם היינו מצפים שממשלה תתערער. אבל נשים את זה בצד לעת עתה, ונבקש להתבונן על הסיפור מזווית אחרת.

בגדול? הפנסיה היא לא האויב. החשיבות שלה ליכולת של כל אדם לחיות חיים טובים גם ביום שבו הוא יעבור את גיל העבודה היא עצומה, וכחלק מהשאיפה למדינת רווחה מתוקנת וצודקת, אנחנו צריכים להילחם על כך שלכל אזרח ואזרחית תהיה פנסיה חזקה ויציבה שכזו. ולצד הביקורת שנשמעת כלפי מפלגת “כחול-לבן” והעומד בראשה, אנו שומעים בימים האחרונים קריאות רבות ששוב מפנות את האש והחיצים אל אנשי הקבע ויוצאי הצבא עצמם. הפילוג הזה שנוצר בין יוצאי הצבא לשאר החברה הישראלית – הוא רע ומסוכן.

אנחנו מציעים מחשבה אחרת: במקום לתקוף את אנשי הקבע ולהאשים אותם בחזירות, ניתוק או כל דבר אחר, ובמקום לקדם קיצוץ של התנאים הסוציאליים שלהם “בשם השוויון”, בואו נפעל לקדם את השוויון האמיתי, ולהביא עוד אנשים עובדים לתנאים סוציאליים שכאלה. אין ספק שבחיים של מפקד לוחם בגיל כזה יש הקרבה משמעותית שמאחוריה עומדת טובת המדינה וביטחון הציבור, אך מה עם המורים? האחיות? העובדות הסוציאליות? אנשי המשטרה וכוחות ההצלה האחרים? האם כל אלה לא ראויים גם כן ליהנות מפנסיה נוחה וטובה? בשם השוויון ולמען מדינת הרווחה, אנחנו מבקשים להגיד: אנשי הקבע הם לא אויב, הפנסיה היא לא אויב. בואו לא ניתן לאף אחד ליהנות מהשיסוי של חלקים שונים בחברה זה כלפי זה, אלא ניאבק יחדיו לטובת תנאים סוציאליים הוגנים וצודקים לכולנו, כראוי לחברת מופת.

אהבת? אפשר לשתף בקלות

Facebook
Twitter
Email
Print
WhatsApp
Telegram
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן