חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ליווי רוחני ומפגש אנושי – יום עיון

ליווי רוחני כתפקיד רבני

בשנותיה הראשונות של המדרשה, כשהנחינו סדנאות מתמשכות, דיברנו הרבה על זהות. הנחנו שהלימוד יהיה משמעותי אם יווצר בו חיבור בין הטקסטים הנלמדים לבין הביוגרפיות של הלומדים ולשאלות שמעסיקות אותם, ואם בחירת הטקסטים תביא בחשבון את התהליך הקבוצתי. הזמנו את הלומדים לשיחה רב-ממדית, עיונית ורגשית. מאז התרחבו תחומי פעילותנו, אבל בכולם נשאר הדגש על מפגש אנושי, ועל ראיית האדם בריבוי ממדי חייו.

כשהקמנו בשיתוף עם מכון הרטמן את בית המדרש לרבנות ישראלית, הצבנו חזון של רבנים ורבות, שמובילים קהילה יהודית ישראלית ברוח פתוחה, שוויונית, שמכבדת כל אדם. מאז ומתמיד היה הרב כתובת לפניות של יחידים בקהילה. אנחנו משתדלים להכשיר רבנים ורבות שלא רק יתנו תשובות הלכתיות למי שזקוק להן, אלא גם יהיו נגישים מבחינה ריגשית להקשיב ולתמוך.

“וּפָנִיתִי אֲנִי בְּכָל מַעֲשַׂי שֶׁעָשׂוּ יָדַי וּבֶעָמָל שֶׁעָמַלְתִּי לַעֲשׂוֹת וְהִנֵּה הַכֹּל הֶבֶל וּרְעוּת רוּחַ וְאֵין יִתְרוֹן תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ” (קהלת ב, יא).

ליווי רוחני הוא מפגש עם האדם בצמתי חיים, במצבים של קושי, משבר או אובדן. המלווה הרוחני נמצא עם האדם בכאבו ועוזר לו למצוא מקורות של כח ומשמעות.

הליווי הרוחני הולך ומתפתח היום כמקצוע. אין כוונתנו שהרב והרבה יבואו במקום הסמכות המקצועית. אדרבה, חשוב שיכירו את גבולותיהם: הם אינם יכולים לתת מענה להכל, ורצוי שיכירו את אנשי התחום ויעבדו בשיתוף איתם. המטרה היא שמובילי הקהילה ישכללו את מיומנויות הליווי הרוחני, כדי שיוכלו להיות כתובת לאנשים בקהילתם, ובמקרה הצורך להפנות אותם למי שעוסקים בכך.

קהילה יהודית היא לא רק חגים משותפים. יש לה תפקיד חשוב (ובימים אלה אנחנו נוכחים בכך שבעתיים) בתמיכה ביחידים בזמנים של מצוקה. הרב והרבה לא אמורים דוקא לתת תשובות או להיות “היודעים”, אלא לפגוש את האנשים פנים אל פנים, בהקשבה עמוקה ובלב פתוח.

“וְרָאִיתִי כִּי אֵין טוֹב מֵאֲשֶׁר יִשְׂמַח הָאָדָם בְּמַעֲשָׂיו כִּי הוּא חֶלְקוֹ, כִּי מִי יְבִיאֶנּוּ לִרְאוֹת בְּמֶה שֶׁיִּהְיֶה אַחֲרָיו” (קהלת ג, כב)

רבה הדס זריז-רון, מנחת קבוצות ומדריכה מלווים רוחניים

***

ביום רביעי הקרוב 3.2.21 יתקיים יום העיון “עמו אנוכי בצרה”: הליווי הרוחני כתפקיד רבני. יום העיון מיועד לרבנים ורבות ומובילי קהילה, ופתוח למתעניינים/ות בהרשמה מראש.
לפרטים והרשמה

אהבת? אפשר לשתף בקלות

Facebook
Twitter
Email
Print
WhatsApp
Telegram
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן