חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

יום איכות הסביבה: בדרך הארוכה

טיפת מים על עלה

צילום: Gary Ellis

ב-1972 הכריזה עצרת האומות המאוחדות על ציון שנתי של יום איכות הסביבה בחמישה ביוני. משמעות הדבר היא, שכבר כמעט חמישים שנים מכירות החברות באו”ם באופן רשמי בחשיבות השמירה על הסביבה והטבע. אך מה באמת קרה בחמישים השנים האלו ביחסן של אותן המדינות לנושא?

אמל”ק: לא הרבה.

מדינות רבות חתמו על הסכמים רבים, שמחייבים אותן לצמצם שימוש בחומרים רעילים, להפסיק את פליטת גזי החממה, לחדול מפגיעה בשכבת האוזון, ועוד.

חלק מהדברים אכן קרו. אך עדיין ניכר שבכל הקשור לשמירה על הסביבה, המדיניות הכללית של מנהיגי ומנהיגות העולם היא “מילים לחוד ומעשים לחוד”. האמת היא שהעולם עדיין לא עושה מספיק. גם עם המודעות הגדולה שנוצרה בשנים האחרונות, אנחנו מפגרים מאחור בעשורים לעומת מה שעלינו לעשות בנקודת הזמן הזאת.

לכל אלו שמקפידות ומקפידים למחזר ולא להשתמש בכלים חד-פעמיים, תודה לכם. באמת, זה עדיין לא מובן מאליו ששמירה על הסביבה תופסת מקום קבוע בראש. אבל (כן, יש אבל לצערנו), המצב שאנחנו נמצאים בו היום מבחינת קצב ההתחממות הגלובלית דורש פעולות גדולות וקיצוניות יותר, וההתעסקות בכלי פלסטיק היא פשוט לא מספיקה היום.

עלינו להמשיך ולהפיץ את הבשורה, שאם לא נתחיל לקחת ברצינות את ההתחייבויות שהיו בחמישים השנים האלה, דברים לא ישתנו לטובה. עלינו לדרוש סביבה צרכנית המעודדת הפחתת פסולת, עלינו לדרוש השקעה ציבורית בייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, עלינו לדרוש שהבנייה תהיה ירוקה ומקיימת, שיוקמו פתרונות אפקטיבים יותר לניצול מזון, שמסלולי השקעה של הפנסיות שלנו יושקעו בגופים ששמים דגש על עתיד ילדינו ולא בחברות מזהמות.

הציבור שקשור למאבק הסביבתי עדיין קטן מדי. בתנועה הבוגרת הקמנו את “האפיק הירוק”, כדי שגם אצלנו נדבר ונפעל יותר בתחום הסביבה. אתם מוזמנים ומוזמנות להצטרף אלינו ולפעול כדי שיותר א.נשים יחשבו על העולם שנשאיר אחרינו.

הדרך הזאת ארוכה, ולא חסרים אתגרים שעדיין לא ברור איך נתמודד איתם: תלות בהתנהלות של כלל המדינות, שיטה כלכלית קפיטליסטית המבוססת על צריכה, ועוד ועוד. אל מול הענק הזה, חשוב לא לאבד את התקווה, אלא לפעול ביחד ובאחדות למען העתיד של כולנו.

אנחנו מקווים שבעוד כמה שנים נציין את היום הזה כיום ניצחון על משבר האקלים, תזכורת לכך שהתאחדנו כולנו ועשינו מה שנדרש להישרדות המין שלנו. עד אז, יהיה זה יום תזכורת לכך שהדרך עוד ארוכה, לאתגרים שעלינו להתמודד איתם, ולכך שאסור לנו לוותר כל עוד יש לנו זמן.

יום איכות הסביבה שמח

גל כהן ויוגב שכטר, “האפיק הירוק” של תנועת הבוגרים
להצטרפות ועוד שאלות: יוגב 052-501-4415

אהבת? אפשר לשתף בקלות

Facebook
Twitter
Email
Print
WhatsApp
Telegram
שם פרטי*
שם משפחה*
דוא"ל*
דילוג לתוכן